ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ

Урок №1







Урок №2





Урок №3








Урок №4

Основні правила гри в настільний теніс

Гра полягає в перекиданні м'яча ударами ракетки через сітку, натягнуту поперек столу. Грати можуть двоє або четверо.
Мінімальні розміри приміщення для 1 столу - 7,7 на 4,5 м.
Для гри необхідно мати: стіл, сітку, ракетку, м'яч.


  • Гра починається з подачі м'яча одним із гравців (за жеребкуванням). Після удару ракеткою по м'ячу він повинен зробити відскік від столу на стороні подаючого, перелетіти сітку, не зачепивши її, і торкнутися столу на іншій стороні. При подачі гравець, а також його ракетка й м'яч повинні перебуває за задньою лінією столу.
  • Подача вважається неправильною, якщо м'яч, поданий над столом або з ходу (з 1 вересня 2002 р. - подача регламентується новими правилами). Якщо м'яч при подачі зробив відскік від столу на стороні подаючого, перелетів сітку, зачепивши її або стійки сітки, і торкнувся столу на іншій стороні, то проводять переподачу, а очко не зараховують. Кількість переподач не обмежена.
  • Приймаючий відбиває м'яч, що відскочив на його стороні, назад на сторону подаючого; той, у свою чергу, відправляє його на сторону приймаючого, і так триває доти, поки хто-небудь із гравців не допустить помилки. Кожна помилка дає супротивникові 1 очко. Гравець виграє очко, якщо супротивник: неправильно подасть м'яч; відіб'є м'яч в польоті до його дотику до столу; відіб'є м'яч за межі столу; не зможе прийняти правильно посланий м'яч; відбиваючи м'яч, торкне його ракеткою більше одного разу або піймає м'яч на ракетку, а потім кине його; торкнеться м'яча під час розиграшу будь-якою частиною тіла, що перебуває над столом, або зачепить сітку, стійку столу. Після кожних 2 очок (до 1 вересня 2001 р. - кожних 5 очка) подача переходить до приймаючого.
  • Партія вважається виграною після того, як один із гравців набере 11 очків (до 1 вересня 2001 р. - набере 21 очко) при перевазі не менш ніж в 2 очка. При рахунку 10:10 (до 1 вересня 2001 р. - при рахунку 20:20) подачі чергуються після кожного очка. Після кожної партії гравці міняються сторонами й черговістю подач. Гра складається з 5 або 7 партій (до 1 вересня 2001 р. - число партій було 3 або 5)


Правила змагань

Є два принципи зустрічей:
  • по круговій системі, коли кожен учасник по черзі зустрічається з усіма іншими учасниками;
  • по системі з вибуванням, коли після кожного туру кількість учасників зменшується вдвічі. Цю систему ще називають олімпійською.
Якщо змагання проводять за круговою системою, право вибирати покажчик гри надається спортсмену, номер якого вказаний першим.
Якщо змагання проводять по олімпійській системі, проводиться жеребкування.
Той, хто одержав право вибору, може вибрати і подачу або прийом подачі (в даному випадку, противник повинен вибрати подачу або прийом подачі), або надати супернику право вибору.
Право розпочати гру дає можливість відразу захопити ініціативу, задати поєдинку свій тон.

Гра складається з п'яти або з семи партій. Це обумовлюється положенням.

Розіграш очка починається з подачі. Помилка дає очко пртивнику. Після кожних п'яти очок подаючий стає приймаючим, а приймаючий - подаючим. Починаючи з рахунку 11: 11 черговість подачі змінюється після кожного очка.

Після кожної партії гравці обмінюються сторонами і черговістю подачі.

В вирішальній партії ( п'ятій або сьомій ) гравці обмінюються сторонами після виграшу 5 очок одним із противників.
Якщо під час зустрічі черговість подачі порушена або в вирішальній партії своєчасно не була зроблена зміна сторони, то помилка повинна бути виправлена після закінчення розиграшу першого ж очка. Всі очки, які розіграні до виправлення помилки, зараховуються
В зустрічах з семи партій після п'ятої (в зустрічах дітей і підлітків з п'яти партій - після третьої) за проханням одного з учасників може бути надана п'ятихвилинна перерва.
Крім того, короткочасні зупинки (небільше 5 хв) дозволяються в тих випадках, коли пошкоджена сітка, зіпсований м'яч, спортсмен дістає травму. Якщо він змушений звернутися до лікаря, то перерва збільшується до 10 хвилин. Перервану або відкладену гру починають з рахунку, на якому була зупинена, при тих самих умовах контролю часу і розміщення гравців за столов.


Гравець одержує очко, якщо його противник зробить одну з перелічених помилок:

  • неравильно виконає подачу;
  • зльоту торкнеться м'яча ракеткою, або кистю руки, яка тримає ракетку;
  • подасть м'яч мимо ігрової поверхні столу на стороні противника;
  • відбиваючи м'яч, торкнеться його ракеткою більше одного разу;
  • відіб'є м'яч ракеткою, випущеною до удару з руки;
  • торкнеться м'яча під час розиграшу будь-якою частиною тіла, що знаходиться над столом (за вийнятком кисті руки, яка тримає ракетку);
  • під час розиграшу очка торкнеться сітки або її стойки, або столу на стороні противника будь-якою частиною тіла;
  • не встигне правильно відбити посланий йому м'яч після першого відскоку на своїй стороні;
  • торкнеться до ігрової поверхні столу вільною рукою;
  • зсуне стіл або його кришку.

Парні ігри

В парних іграх подачі виконують так, як в одиночних, але відрізняються вони тим, що м'яч з початку торкається правої сторони столу на стороні подаючого (або середньої лінії), а потім, перелетівши над сіткою, або збоку від неї, вдарився в праву половину (або середню лінію) столу приймаючого. Отже, м'яч повинен літати по діагоналі.

При порушенні цього правила подача буде програною.

Отже, після початку гри кожен з гравців по черзі відбиває м'яч з вказаною послідовністю до розиграшу очка. М'яч, відбитий не в свою чергу - програний.
Пара, яка починає партію, вирішує, хто буде подавати першим? Так само поступають і суперники. Розстановку гравців для черговості прийому в першій партії визначає та пара, яка приймає м'яч.
Після закінчення кожної серії з п'яти м'ячів партнер подававшого гравця переходить на місце приймаючого.
При рахунку 11 : 11 і далі відповідно проходить зміна місць приймаючих. Перед початком кожної партії суддя повинен оголосити прізвища подаючого і приймаючого.
При зміні сторін в вирішальних (п'ятій або сьомі) партіях приймаючі повинні змінювати розстановку.
Якщо партнери порушили черговість подачі або прийому м'яча, суддя повинен зупинити гру і відновити порядок. всі розіграні до цього очки зараховуються. Якщо порушення правил першими виявлять учасники, то заявити про це вони мають право лише після розиграша очка.



Урок №5

Технічні прийоми.  Стійка, хватка, пересування.


Спеціальні рухи та спеціалізовані положення класифікуються на три групи:

1) вихідне положення (стійка);
2) переміщення (пересування);
3) способи тримання ракетки (хватки);
До введення в гру м'яча, прийому подачі і підготовки до удару тенісист повинен зайняти вихідне положення, яке дає змогу швидко виконати удар.
Вихідне положення (стійка) тенісиста:
 Вихідне положення в настільному тенісі - це таке положення тіла при якому тенісист готується до прийому м'яча, посланого суперником. (правостороння) - з півобертом лівим боком до суперника;
нейтральне (середня) - обличчям до столу;
лівобічне (лівостороння) - з півобертом правим боком до суперника.


План-конспект уроку з фізичного виховання


Важливо не тільки віднайти відповідну для удару позицію,  й передусім сконцентрувати увагу перед прийомом м'яча. При розсіяній увазі і недостатній зібраності навіть правильна стійка не зможе забезпечити результативність удару.
Спостерігаючи за грою майстра, ви деколи навіть не встигаєте зауважити, як він опинився в тому чи іншому місці. В цьому і полягає майстерність. Виконувати переміщення до м'яча необхідно між ударами, щоб власне до моменту удару бути в потрібному місці.
Основний спосіб переміщення в грі - кроки. Стрибки і ривки неефективні, так як при цьому ви можете легко загубити рівновагу. Крім цього, повернення у вихідне положення, або перехід на нову позицію займе значно більше часу, чим при переміщенні кроками. У грі тенісисти найчастіше використовують наступні способи (різновиди) переміщень:
Однокроковий кроками, переступанням, випадами (з правої, з лівої ноги, з поворотом тулуба, з нахилом тулуба вперед, у боки);
Багатокроковий - приставними кроками, схресними кроками;
Переміщення стрибками (з двох ніг на дві, на одну; з однієї ноги на другу) гравці використовують дуже рідко.
Однокроковий спосіб переміщення використовується гравцями на незначні відстані, або для того, щоб зайняти оптимально правильну позицію. При цьому крок в напрямку м'яча роблять ближньою ногою, а другу ставлять в потрібну для виконання удару позицію. Удар також можна виконувати одночасно з кроком, що значно збільшує його силу. Переступання використовують для поворотів на місці або незначного переміщення вперед-назад - тенісист нібито переминається з ноги на ногу; випади - в основному для прийому коротких або косих м'ячів, до яких гравцеві потрібно тягнутися.
Приставні кроки використовуються в основному для переміщень вправо-вліво. При цьому перший, основний крок виконують ближньою до м'яча ногою, а другу підтягують до основної стійки. Схресні кроки гравці часто використовують при грі в середній чи дальній ігрових зонах.
Спосіб тримання ракетки називають "хваткою". Хватка ракетки звичайно визначає подальше засвоєння техніки гри. Існує два різновиди, або способи тримання ракетки (хватки):
вертикальна (азійська - так звана хватка "пером");
горизонтальна (європейська - так звана хватка "ножем").
Основна перевага європейської хватки - це можливість вести гру зліва і з права атакуючими і захисними ударами, без значних переміщень біля столу. В наші дні все більше азійських гравців віддають перевагу цьому "класичному" способу тримання ракетки. Є три різновиди горизонтальної хватки:
універсальна (ребро ракетки між великим та вказівним пальцями);
зі зміщенням ребра в сторону великого пальця (підсилює удари тильною стороною ракетки; удари ладанної сторони слабкі);
зі зміщенням ребра в сторону вказівного пальця (підсилює удари ладонною стороною ракетки; удари тильної сторони слабкі);
Настольный теннис Хватка Как правильно держать ракетку? | Спорт ...


!!!При підборі ракетки головний критерій, щоб ракетка зручно лежала в руці, вона повинна стати природнім продовженням руки, щоб гравець міг виконувати любі рухи.

Урок №6

Техніко - тактична тенісистів. подачі та удари.



Подачі

Як треба подавати м'яч

  • Перед подачею м'ячик підкидають з відкритою долоні вгору на висоту не менше 16 см.
  • Підкинутий м'ячик повинен знаходитися над поверхнею столу і за межами його краю до моменту удару об ракетку.
  • При правильній подачі м'ячик спочатку вдаряється об поверхню столу на стороні подаючого, а потім на стороні суперника. Якщо гра парна, м'ячик направляється по діагоналі.
  • Подачі в настільному тенісі потрібно виконувати таким чином, щоб всі їх етапи були видні суперникам і суддям.
  • Момент удару ракеткою по м'ячику не повинна закривати рука, тіло або одяг гравця, який подає.
  • М'яч вважається поданим з моменту відриву його від поверхні долоні гравця, який подає.
Вміло і ефективно виконана подача дає змогу з першого удару захопити ініціативу, зкувати дії суперника або навіть зразу ж виграти очко. Подачі умовно можна розподілити так:
подача, яку називають "маятник".
При виконанні цієї подачі рука описує півколо, рухаючись вниз - в сторону, потім вгору - всторону. Як і при виконанні прямої подачі стойка гравця залежить від того, відкритою чи закритою стороною ракетки наноситься удар.

Є подача, яку називають "човник".
Для неї характерний зворотньо-поступальний рух, в середині якого робиться миттєва зупинка ракетки, після чого починається її переміщення в протилежну сторону. Удар по м'ячу наностиься або до зупинки, або зразу ж після неї. В залежності від цього м'ячу може бути надано один з протилежних по напрямку рухів.
Є ще така подача, як "віяло" під час виконання якої рука описує півколо, направлене випуклою стороною вгору. Удар по м'ячу наносять в найвищій точці траєкторії, на її початку або в кінці. Це визначає верхнє, бокове або нижнє обертання м'яча.
Подачі "човник" і "віяло" відносять до найбільш складних.
Удари по м'ячу
В сучасному настільному тенісі застосовують десятки різних ударів, серед яких є основні:
Накат відкритою ракеткою (зправа). Завданням цього основного атакуючого удару є забезпечення високою точності попадання м'яча в ціль. Необхідна крутизна траєкторії досягається тим, що м'ячу надаються верхні оберти. Ракетка при цьому рухається вгору-вперед і наностиь удар по верхній боковій частині м'яча (в випадку його верхніх обертів при верхньому крученні (накат) або по нижній (підрізка).
Короткий накат. Удар виконується стрімким рухом руки на злеті м'яча, який не досяг найвищої точки.
Довгий накат. Різновид удара справа при якому контакт м'яча і ракетки відбувається порівняно далеко від заднього краю стола. На відміну від короткого накату, удар по м'ячу виконують не так різко і стрімко, зате в нього вкладають велику силу. Застосовуючи такий спосіб удар наносять по м'ячу, який опускається.
Удар по м'ячу, який відскочив набагато вище сітки називають ударом по свічі. В цьому випадку краще виконувати тоді, коли м'яч досягає найвищої точки злету. В момент удару ракетка знаходиться над головою. Рука при цьому дещо зігнута і наносить удар з розмаху.
Накат закритою ракеткою. (Зліва при європейській хватці). Рух м'яча такий, як і при накаті зправа. Необхідні оберти м'яча надає рух ракетки вгору-вперед.
Підрізка відкритою ракеткою. Основне завдання цього технічного прийому - повернути м'яч на сторону суперника, надавши йому нижні оберти і низьку траєкторію. Цей прийом застосовують при захисті.
Підрізка закритою ракеткою. (Зліва при європейській хватці). Призначення її таке як і підрізки зправа. Різниця лише в тому, що рука починає рух вже зігнутою в лікті і основний рух виконують передпліччям і кистю.
Топ-спін зправа. Основне призначення цього атакуючого прийому - надати м'ячу надсильне кручення. Швидкість його набагато більша ніж при накаті, що ускладнює супернику відповідні дії.
Топ-спін зліва. При європейській хватці). Застосовують значно рідше ніж справа.
Кручена свіча. М'яч приймають на ракетку, коли ручка знаходиться нижче пояса. Ракетка рухається вверх-вперед-всторону. Спочатку вона якби супроводжує м'яч, який відлітає від неї, коли ракетка досягає рівня грудей. Виконувати цей прийом зручніше ніж зліва, тому що спортсмену легше контролювати рух відкритою ракеткою.
Плоский удар. При виконанні цього удару ракетка поставлена під прямим кутом по відношенню до напрямку свого руху. Завдяки цьому м'яч буде обертатися, якщо від обертання перед ударом, і не буде обертатися, якщо він не обертався.

Урок №7

Прийом м'яча. Правила прийому  м'яча.

Прийом подач. Гравець який подає і приймає, вступають в боротьбу ще до початку подачі. Кожен хоче передбачити дії суперника і перехитрити його. Основні тактичні принципи прийому подачі: - антиципація (здатність передбачити); - несподіваний прийомі подачі; - послідовність, з'єднання з наступними діями. При прийомі подачі важливо перешкодити суперникові диктувати тактику і нав'язати свою. Помилки при прийомі неприпустимі, вони створюють стрес, ланцюжок невдач, тому як подача, так і її прийом – перші удари – це найважливіші удари в розіграші очка. Як подачі, так і прийоми можуть бути активними та пасивними. Для прийому треба вміти «розшифрувати» подачу суперника, її маскування, «ритуали» тощо, особливо, якщо це складна подача.

 Готуючись до прийому подачі, необхідно враховувати такі моменти:

 1. Конфігурація тіла: ноги зігнуті в колінах настільки, щоб швидко стартувати; старт не з місця, неначе з ходу, тому ноги, як пружинки.
 2. Стартові рухи: динамічність пози (неначе з увімкненим мотором), тобто не допускається фіксована стійка. Обов'язкові переступання, розгойдування центру ваги тіла, обмежені сигнали нервів в м'язи. 82
 3. Психологічний тонус: неприпустимі невпевненість, пасивність.
 4. Увагу концентровано, а м'язи розслаблені, обличчя не напружене.
 5. Краще не стояти занадто близько до столу: підійти вперед завжди легше, ніж відходити назад.

 При прийомі подачі важливо звертати увагу на такі дії суперника:
 - стійка суперника (наприклад, більший розворот корпусу свідчить про намір подач по прямій тощо.);
 - амплітуда (величина) замаху (при великому замаху важче подати коротко і повільно, при маленькому замаху – швидко і довго);
 - напрям руху ракетки (вгору, вниз, убік; поєднання двох видів обертання - при подачі по діагоналі рука рухається навскоси вперед, а по прямій – рука докладає зусилля ззаду-вперед); - місце зіткнення ракетки з м'ячем;
- напрям обертання м'яча – за характером його польоту; - розпізнавання подач за місцем удару м'яча (відскоку) на половині столу суперника;
 - визначення сили підкручення м'яча (або – який летить плоско), у тому числі за інтенсивністю руху кисті при подачі; - стиль подач суперника (послідовність подач – коротких, довгих, складних та ін., улюблені варіанти).
 
Застосовуються різні форми розпізнавання подач суперника.

 За підготовкою. Характер підготовки суперника до виконання подачі може повідомити досить багато корисної інформації – як про технічні параметри подачі, так і про тактичні наміри суперника. Якщо ракетка для виконання удару по м'ячу при подачі відводиться вліво, то швидше за все буде виконана подача з боковим обертанням, при прийомі якої м'яч прагнутиме зміститися до правого кута столу суперника. Обертання м'яча при такій подачі полегшує виконання ударів і топ-спінів з права і, навпаки, ускладнює застосування ударів з верхнім обертанням зліва. Тому напрямок обертання при такій подачі відомо і тактична спрямованість дій гравця зрозуміла. Якщо йде подача справа з лівого кута, то, як правило, така подача буде небезпечною, тільки якщо вона буде короткою, оскільки така ж подача, виконана довго, створює дуже багато можливостей для атаки з правого кута столу того, хто подає. Тактична націленість такої подачі на активну гру праворуч з усього столу теж досить відверта.




                                           Відео посібник.

1Відео посібник настільний теніс стійки переміщення біля столу жонглювання м'ячем з ракеткою
https://www.youtube.com/watch?v=S6XrYgIMrws

2. Відео посібник настільний теніс вправа "трикутник" накатами справа та зліва.

https://www.youtube.com/watch?v=ShyKRCu_guY

3. Відео посібник настільний теніс подача "маятник" справа
https://www.youtube.com/watch?v=Bug16sICa_c

4. Відео посібник настільний теніс подача "маятник" зліва
https://www.youtube.com/watch?v=1qZ3NT8ZQiY

5. Відео посібник настільний теніс накат зліва
https://www.youtube.com/watch?v=-c3nUIzyi54

6. Відео посібник настільний теніс накат справа
https://www.youtube.com/watch?v=sz3C-rEk_M8

7. Відео посібник настільний теніс подача "віяло" справа
https://www.youtube.com/watch?v=rdGz2OLzSS8

8. Відео посібник настільний теніс удар підрізка справа по діагоналі та прямій
https://www.youtube.com/watch?v=PP5gLVd9HfY

Комментариев нет:

Отправить комментарий